Flora Plast

Gelisen Türkiye'nin Gururu Gürteks - Tümsiad Dergisi 2015 - 2. Sayi Röportaji

1989 yilinda Gaziantep’ te dogdum. Ilkokulu Gaziantep’ te, liseyi Ankara’ da üniversite ögrenimimi ise Bilkent Üniversitesi ve Fatih Üniversitesinde tamamladim, yazlari New York, Manhattan ve Ingiltere’ nin Bournemouth sehrinde yabanci dil egitimimi tamamladim. Suanda açik ögretime devam etmekteyim. Ilk iki yilimi akilik iplik tesisimizde isleme de tamamladim. Bu esnada evlendim, ailemi çok seviyorum bu sevgi isime pozitif yansiyor ve “her basarili erkegin arkasinda bir kadin vardir” cümlesini evlendikten sonraki yaptigin islerle herhalde bunu ispatladigini düsünüyorum, suanda yatirimlarimizdan birisi olan plastikte 7 – 8 ay kadar isletme de rotasyon yaptiktan sonra sirketimizin ihracat bölümüne geçmekle beraber dünyaya biz de plastikte variz demeye basladik.

Bizden cesaret alarak bu sektöre girenlerin sayisi artti, biz yollardir takip eden degil, takip edilin örnek alinan güç olmusuzdur, markalasma yönünde çalisiyoruz hedefimiz dünya markasi Türkiye markasi Gaziantep markasi. Kisa sürede aranan firma olduk. Ben hep sunu gözetledim girdigimiz sektör ne olursa olsun sampiyonlar liginde oynamayi seviyoruz. Iplik ve hali bunun en güzel örnekleridir. Insallah plastikte de ayni sekilde bu örneklerden olacak.

Tesislerimizde en son teknolojiye sahip olan makinelerle Akrilik ipligi, Akrilik karisimli triko iplikleri, Akrilik hali ipligi, Fantezi ipligi, Kotonel, Dralon, PP hali ipligi, PBT ipligi, Naylon ipligi, Polyester ipligi gibi birçok çesit iplik üreterek müsterilerine saglamis oldugu kalite ve hizmetle dünyada belli bir marka konumu arasinda bulunmaktadir. Toplam 5500 tan /ay iplik üretmekteyiz. Akrilik tesisimizde ayrica Kojenerasyon denen bir sistemle, yüksek enerji verimliligi ile dogalgazdan kendi elektrigimizi üretmekteyiz.

2008 yilinda hali ve ev tekstili sektörüne giris yaparak kaymaz tabanli banyo halisi üretimine yillik 3.000.000 m² üretim yapabilme kapasitesine sahip tesis kurarak baslamis ve kisa sürede bu sektörde edindigi tecrübeleri yeni yatirimlara dönüstürme karar almistir.

2011 yilinda üretim gücüne yeni bir halka eklemek amaciyla yeni bir yatirim karari alarak “FLORA HALI” markasi adi altinda hali sektörüne giris yapmistir. Flora hali kendi dokuma üretimi için gereksinim duydugu tüm iplik hammadde girdilerini yine kendi bütçesinde üreten tek firma olma özelligine sahiptir.

Özkaya Holding çatisi altinda yer alan 6 sirketten birisi olan Gürteks Iplik San. Ve Tic. A.S. ISO ilk 500 firma arasindan 303. Sirada kendisine yer buldu.

Toplam 2500 çalisimiz var, 80 ülkeye ihracat yapiyoruz. 01.01.2014 tarihinde aile anayasamizi yazdik ve ayrica sirket anayasasi ve ortaklik anayasasi olusturduk. Kurumsallasma çok önemli ve kontrollü büyümeye çok dikkat ediyoruz.

Özkaya Holding, ülkesinde yakaladigi basariyi dünyada yakalama hedefine adim adim ilerleyen bir dünya oyuncudur. Gerek finansal büyüklügü ile dünya sirketleri arasinda edindigi yer, gerekse çesitli uluslararasi kuruluslarca tescillenen yüksek itibar ve bilinirligi, bunun somut göstergeleridir. Suan ki yatirimlarimizi plastik ve yabanci ortalarimizla beraber enerji sektörlerine çevirdik Hedef plastikte günlük 200 ton enerji de 25 megavat gücünde ve Türkiye’ de tek çati atinda yapilmis en büyük enerji sistemi olacaktir. Daha sonra ki projelerimiz içerisinde de hastane yer almaktadir.

Çok para kazanabilirsiniz ancak kalici eserler birakabilmemiz gerekiyor. Gürteks yardim fonumuz var. 12 yildir faaliyet gösteriyor, suanda 850 tane yardim ettigimiz ailemiz var, bunlar kaymakamligin, belediyenin, valiligin ulasamadigi yerlerden. 286 tane ögrencimiz var. Bu bize manevi bir haz veriyor. Insallah nasipse vakif projemiz var.

Sabir, mücadele, yenilikçi olmalilar, unvan verilmiyor siz alacaksiniz. Birim amiri degil de lider yönetici olmalilar, isinizi iyi bilmek veya iyi yapmak ayri bir sey, yöneticilik ayri bir sey.